جمعه 30 فروردین ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان  | فارسی   English
ماهنامه بانکداری در شماره ۳۹ (اسفند ۹۷ و فروردین ۹۸) خود، گفت‌وگویی با صاحب‌نظران پولی و مالی درباره اقتصاد ایران در سال ۹۸ داشته است. در این مصاحبه که با هدف کلی بررسی آینده بخش تولید و سرمایه‌گذاری برگزار شد، علاوه بر دکتر حسین عبده تبریزی، دکتر احمد عزیزی، دکتر احمدرضا جلالی نائینی و دکتر حمید زمان‌زاده نیز حضور داشتند.
در جریان مناطره‌ای با عنوان «عدالت توزیعی و بازار آزاد» با دکتر احمد توکلی در روز ۲۰ اسفندماه ۱۳۹۷ در محل دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، حسین عبده تبریزی به نکاتی اشاره داشت
در تاریخ ۲۲ اسفند سال ۹۷، حسین عبده تبریزی در جلسه‌ی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری حضور یافت و سنخرانی‌ای در تحلیل آنچه در دهه اخیر در اقتصاد ایران رخ داده ارائه نمود و همچنین از میان چند سناریو، سناریو محتمل سال ۹۸ را توضیح و تشریح نمود.
در روز یکشنبه ۱۳۹۷/۱۲/۱۹، حسین عبده تبریزی در میزگرد «اجرای مالیات بر عایدی سرمایه‌ای در ایران» در دانشکده‌ی اقتصاد دانشگاه علامه شرکت کرد.
پایان‌نامه خانم سعیده هوشمندگهر با عنوان «تجزیه و تحلیل ریسک سیستمی در بازار سرمایه و تأثیر شوک‌های قیمت نفت، طلا و نرخ ارز بر آن با تأکید بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک» در زمستان ۹۷ دفاع شد. دکتر حسین عبده تبریزی استاد راهنمای این پایان‌نامه بودند.
Print Send to Friends
شنبه 13 بهمن ماه 1397 | hits : 187 | Code: 1664
بورس آب


در روز سه‌شنبه مورخ ۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۷ فرصتی پیش آمد تا در نشستی با حضور مدیران ارشد و کارشناسان صنعت آب شرکت کنم؛ آنان موضوع ورود آب به بورس را دنبال می‌کردند.

در روز سه‌شنبه مورخ ۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۷ فرصتی پیش آمد تا در نشستی با حضور مدیران ارشد و کارشناسان صنعت آب شرکت کنم؛ آنان موضوع ورود آب به بورس را دنبال می‌کردند. با توجه به اهمیت حوزة آبی مکران، این موضوع بررسی می‌شد که آیا می‌شود آب حاصل از سَد جِگین را از طریق بورس به فروش رساند یا نه. موضوع بحث روشن بود: وزارت نیرو بررسی می‌کرد که چگونه با استفاده از سازوکار بازار، بهره‌وری استفاده از آب را افزایش دهد.

تجربة بورس برق (که بعدها به بورس انرژی تغییر نام داد) بیانگر آن است که وقتی مقدار قابل‌ملاحظه‌ای از یک بخش اقتصادی به یارانه وابسته باشد، در واگذاری سازوکار معاملات به بازار، می‌باید توجه کامل به مسئلة سوبسیدها داشت، و تلاش کرد یارانه‌های موردنظر دولت از طریق سازوکار بازار، پرداخت شود. نکات مورداشارة این‌جانب در آن جلسه به شرح زیر بود:

  1. احتمالاً شروع کار بورس با آب تولیدی سَد جِگین، بهترین نقطة آغاز نیست، چرا که این سد در حال حاضر مشکلات حقوقی و فنی متعدد دارد.
  2. اگر ارادة انتقال آب به بازار به وجود آید، آن‌گاه تدبیر در نحوة انجام کار ضرورت دارد. بعید است در شرایط امروز اقتصاد ایران، و در فضای اقتصاد سیاسی جاری، این اراده شکل بگیرد. از این‌رو، زمان حاضر لزوماً بهترین وقت برای سپردن فروش آب به بورس نیست.
  3. محور تدبیر موردنظر آن است که با مناسب‌ترین بخش شروع کنیم. از میان سه گروه خانوار، کشاورزی و صنعت، بهترین نقطة شروع، صنعت است. از دید اقتصاد سیاسی، نخست صنعت باید در موقعیتی قرار گیرد که بتواند از طریق سازوکار بازار، آب خود را تأمین کند و به یارانه‌ها متکی نباشد.
  4. تدارک برای آماده‌شدن بورس انرژی جهت انجام معاملات آب، بخش آسان‌تر مسئله است. تأمین مالی صنعت آب از طریق بورس نیز بسیار آسان خواهد بود. آن‌چه مهم است تعریف درستی از «اقتصاد آب» و سازوکار بازار است؛ بحث فنی بورس آب در مقام بعدی اهمیت است.
  5. مسئلة وجود ارادة سیاسی حل مسئله، به‌رغم ضرورت‌هایی که حل موضوع از نظر اقتصادی دارد، هنوز روشن نشده است. البته، تصمیم‌گیران در معرض فشارهای اجتماعی و سیاسی بسیاری برای حل معضل آب هستند. حتی در بخش برق که تبدیل آن به کالای بازارپذیر به‌مراتب آسان‌تر بود، هنوز ارادة سیاسی در چارچوب اقتصاد سیاسی کشور بر این امر قرار نگرفته است.
  6. شروع مسئله می‌تواند محلی باشد، بدین‌معنا که در مکانی مناسب که تقاضای صنعتی بالاست، و تقاضاهای مصرفی و فشار اجتماعی هم زیاد نیست، می‌توان بازاری محلی برای معاملة آب تشکیل دارد. این بازار محلی به‌تدریج می‌تواند به بورس آب کشور بدل شود. به دلیل اهمیت آب، بی‌شک چندان نمی‌گذرد که بخش آب، قسمت مهمی از بورس انرژی را تشکیل می‌دهد.
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
© Copyright 2011 iranfinance.net All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :