سه شنبه 31 اردیبهشت ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان  | فارسی   English
در شامگاه پنجشنبه بیست و شش اردیبهشت‌ نود و هشت، به ابتکار دکتر حسن طائی، رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه و با همکاری مجله بخارا، مراسم شصت‌سالگی مدرسه عالی بازرگانی (دانشکده اقتصاد علامه) در محل آن دانشکده برگزار شد.
روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، دکتر عبده تبریزی به عنوان استاد مشاور اول در مراسم دفاع پایان‌نامه دکتری خانم مهسا قربانی بوانی با عنوان «الگوی توسعه سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر در ایران» شرکت نمود.
بی‌­شک، این جذبه یک ایدئولوژی و قدرت ایمان است که اجازه می­دهد تصمیم غلط یک­‌جانبه و جزئی‌­نگری چند صد سال عمر داشته باشد، اما در امور زمینی، تصمیمات کوته­‌نگر غیرجامع نمی­‌توانند چنین عمر بلندی داشته باشند. سیاست‌گذاران اقتصاد نیز تصمیمات نامناسب، ناقص و ناپایدار بسیاری اخذ می‌کنند.
روز ۱۴ اردیبهشت‌ماه سال ۹۸، سایت تحلیلی-خبری بورس ۲۴ مصاحبه‌ای با دکتر حسین عبده تبریزی درباره دلایل رشد شاخص در بازار سرمایه و تداوم این روند داشته است.
ماهنامه بانکداری در شماره ۳۹ (اسفند ۹۷ و فروردین ۹۸) خود، گفت‌وگویی با صاحب‌نظران پولی و مالی درباره اقتصاد ایران در سال ۹۸ داشته است. در این مصاحبه که با هدف کلی بررسی آینده بخش تولید و سرمایه‌گذاری برگزار شد، علاوه بر دکتر حسین عبده تبریزی، دکتر احمد عزیزی، دکتر احمدرضا جلالی نائینی و دکتر حمید زمان‌زاده نیز حضور داشتند.
Print Send to Friends
یکشنبه 5 اسفند ماه 1397 | hits : 189 | Code: 1688
دومین همایش تأمین مالی از طریق بازار سرمایه


در روز یکشنبه ۱۳۹۷/۱۱/۲۸، حسین عبده تبریزی در «دومین همایش تأمین مالی از طریق بازار سرمایه» شرکت کرد که به همت دست‌اندرکاران نشریة بازار و سرمایه در محل هتل اسپیناس تهران برگزار شد

در روز یکشنبه 1397/11/28، حسین عبده تبریزی در «دومین همایش تأمین مالی از طریق بازار سرمایه» شرکت کرد که به همت دست‌اندرکاران نشریة بازار و سرمایه در محل هتل اسپیناس تهران برگزار شد. در این نشست مدیران هفت نهاد مالی به تشریح 7 پروژة سرمایه‌گذاری موفق طی سال‌های اخیر پرداختند که هر کدام با ابزار مالی خاصی تأمین مالی شده بود. مثلاً، پروژه‌ای با استفاده از صکوک اجاره و دیگری به اتکای قرارداد سلف موازی تأمین مالی شده بود. در این نشست، دکتر عبده ضمن تشریح کلیاتی از اوضاع جاری اقتصادی و متغیرهای اقتصاد کلان، توضیح داد که علاقه به استفاده از ابزارهای بازار سرمایه چند دلیل دارد:

تنگنای اعتباری بانک‌ها در شرایط جاری

افزایش نیاز به نقدینگی و سرمایه در گردش در بنگاه‌ها به دلیل افزایش قیمت ارز و تورم

نیازهای خود دولت به منابع مالی و انتشار حجم عظیمی از اوراق بدهی

و گسترش بازار سرمایه که از طرف کسب‌وکارها اکنون دیگر جدی گرفته می‌شود.

در مورد استفادة دولت از بازار سرمایه، سخنران توضیح داد که از این ابزارها برای تحریک اقتصاد و ایجاد رشد می‌توان استفاده کرد. این ابزارها امکان دخالت‌های سیاست‌گذار را می‌دهد؛ به جای اعطای تسهیلات و ضمانت توسط بخش عمومی، روش‌های جدید تأمین مالی از طریق بازار سرمایه امکان می‌دهد که با اهرم دولت از منابع بخش خصوصی استفاده شود، و در واقع این ابزارها جایگزین روش‌های سنتی کمک‌های دولتی می‌شود.

وی علاقة دولت به استفاده از ابزارهای مالی بازار سرمایه را به دلایل زیر دانست:

v    هزینههای ریختة کمتر lower sunk costs

v    از نظر هزینه مؤثرتر more cots-effective

v    بازار محور market-oriented

v    اهرم برای وجوه خصوصی بیشتر

v    روشهای پایدارتر از کمکهای دولت

دکتر عبده به‌علاوه توضیح داد که به‌رغم اهمیت ابزارهای بازار سرمایه، استفاده از ابزارهای مالی در هر شرایطی لزوماً کارآمد نیست؛ نخست این‌که شرایط اقتصادی مهم است؛ دیگر این‌که درجة تأثیر ابزارها با توجه به هدفِ از طراحی آنها و ناکاملبودن بازارها با یکدیگر فرق میکند. باید توجه داشت که درجة تأثیر این ابزارها به ویژگی کسبوکارها مرتبط است؛ یعنی هر ابزار مالی برای دستیابی به اهداف خاص مؤثر است. اهمیت چارچوبهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مناطق و جغرافیاهای مختلف، در انتخاب ابزارها اهمیت دارد. ارتباط این ابزارها و در دسترسبودن منابع مالی با شرایط عمومی اقتصاد بسیار ارتباط دارد.

 

 


فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
© Copyright 2011 iranfinance.net All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :