شنبه 7 خرداد ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان  | فارسی   English
بررسی چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۱ در میزگردی با حضور حسین عبده تبریزی و حجت قندی
شاید تحت تأثیر تهاجم روسیه به اوکراین، در چند روز اخیر دستم در قفسۀ کتاب‌ها به سوی کتاب خون و ایمان نوشتۀ متیو کار (Matthew Carr, Blood and Faith) رفت که نخستین بار درسال ۲۰۱۰ توسط انتشارات هرست منتشر شد و ویراست دوم آن در سال ۲۰۱۷ به بازارآمد .کتاب در مورد اخراج مسلمانان اسپانیاییِ معروف به موریسکو یا مورهای کوچک (الموریسكیون) در آغاز قرن هفدهم است. کتاب، سرنوشت غم‌انگیز این گروندگان اجباری به مسیحیت را به‌روشنی تصویر می‌کند.
اقتصاد ایران ۴۰ و اندی سال است که در مسیری خارج از جادۀ اصلی حرکت میکند، بدون این که در این «رفتن» از کوتاهترین موانع توسعه «عبور» کرده باشد.
در شامگاه دوشنبه ۲۹ آذرماه، حسین عبده تبریزی در برنامۀ شبکۀ خبر در رابطه با «حذف دلار ۲۰۰ر۴ تومانی» شرکت کرد. خلاصه‌ای از نکات مورد اشارۀ ایشان به شرح زیر بود.
مشکل خانه‌های خالی مختص کشور ما نیست و در بسیاری از کشورها این مشکل به دلایل مختلف یا «بیش‌‌ساخت» (overbuilt) اتفاق افتاده است.
Print Send to Friends
پنجشنبه 4 شهریور ماه 1400 | hits : 748 | Code: 21962
اطلاعات در مورد وام‌های رهنی


قانون افشای وام‌ رهنی مسکن ( امریکا) توجه من را مجدد جلب کرد. مشابه این قانون در برخی کشورهای دیگر همچون ژاپن وجود دارد. این قانون مؤسسات مالی را ملزم می‌کند که چند روز پس از اعطای وام رهنی (وام بلندمدت خرید مسکن) اطلاعات مربوط را به طور عمومی انتشار دهند.

در طی چهار ماه اخیر به همراه دکتر غلامرضا نظربلند عملاً تمام‌‌وقت روی بازبینی مدخل‌های فرهنگ مالی کار کرده‌ایم. 

مدخل Home Mortgage Disclosure Act (HMDA)

قانون افشای وام‌ رهنی مسکن ( امریکا)

توجه من را مجدد جلب کرد. مشابه این قانون در برخی کشورهای دیگر همچون ژاپن وجود دارد. این قانون مؤسسات مالی را ملزم می‌کند که چند روز پس از اعطای وام رهنی (وام بلندمدت خرید مسکن) اطلاعات مربوط را به طور عمومی انتشار دهند. چرا انتشار تعداد و مبالغ وام‌هایی که برای خرید مسکن اعطا می‌شود تا این حد اهمیت دارد که نیاز به قانون دارد؟ این اهمیت به ضرورت توسعه وام‌های رهنی برای خانه‌دارشدن مردم و بویژه خانه اولی‌ها برمی‌گردد. دنیا به‌ویژه از جنگ جهانی دوم به بعد آموخته است که عامۀ مردم با پس‌اندازهای گذشته خود نمی‌توانند بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری عمر خود یعنی خرید خانه را انجام دهند. آنان باید از محل پس‌اندازهای گذشته و آینده خود مسکن را خریداری کنند و این بدون توسعه بازار رهن ممکن نیست؛ بازاری که در آن با پیش‌پرداخت کم و در اقساط طویل‌مدت و «در استطاعت» مسکن خریداری می‌شود. اطلاعات این بازار برای فعالان بازار مسکن و تنظیم عرضه و تقاضا در این بازار آن قدر اهمیت دارد که قانون از گردآوری این اطلاعات حمایت می‌کند.
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
© Copyright 2011 iranfinance.net All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :