شنبه 11 تیر ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان  | فارسی   English
بیل گیتس را با مایکروسافت، فنآوری و ثروت عظیم می‌شناسیم. اما او و همسرش در سال‌های اخیر، صدها هزار هکتار اراضی کشاورزی در بیست ایالت امریکا خریده‌اند.
بررسی چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۱ در میزگردی با حضور حسین عبده تبریزی و حجت قندی
شاید تحت تأثیر تهاجم روسیه به اوکراین، در چند روز اخیر دستم در قفسۀ کتاب‌ها به سوی کتاب خون و ایمان نوشتۀ متیو کار (Matthew Carr, Blood and Faith) رفت که نخستین بار درسال ۲۰۱۰ توسط انتشارات هرست منتشر شد و ویراست دوم آن در سال ۲۰۱۷ به بازارآمد .کتاب در مورد اخراج مسلمانان اسپانیاییِ معروف به موریسکو یا مورهای کوچک (الموریسكیون) در آغاز قرن هفدهم است. کتاب، سرنوشت غم‌انگیز این گروندگان اجباری به مسیحیت را به‌روشنی تصویر می‌کند.
اقتصاد ایران ۴۰ و اندی سال است که در مسیری خارج از جادۀ اصلی حرکت میکند، بدون این که در این «رفتن» از کوتاهترین موانع توسعه «عبور» کرده باشد.
در شامگاه دوشنبه ۲۹ آذرماه، حسین عبده تبریزی در برنامۀ شبکۀ خبر در رابطه با «حذف دلار ۲۰۰ر۴ تومانی» شرکت کرد. خلاصه‌ای از نکات مورد اشارۀ ایشان به شرح زیر بود.
Print Send to Friends
پنجشنبه 26 اسفند ماه 1400 | hits : 80 | Code: 22003
پایان‌نامۀ آقای حامد منجم

چکیده: رشد روزافزون شهرنشینی، لزوم گسترش شبکۀ خدمت­‌رسانی و ارتقای سیستم مدیریت شهری را ضرورت می­‌بخشد. نیل به این مهم بدون برخورداری از منابع مالی و درآمدی کافی و پایدار ممکن نمی­‌باشد. برخورداری از منابع پایدار، امکان برنامه‌­ریزی و اجرای طراحی­‌های میان­‌مدت و بلندمدت شهری را برای مدیریت شهری فراهم می­‌آورد. طبق نظر کارشناسان، دستیابی به منابع مالی و درآمدی پایدار شهری زمانی از اهمیت مضاعف برخوردار می­‌شود که ساختار این منابع می­‌تواند نحوۀ توسعۀ آتی شهر را به شکل پایداری تعیین کند. وابستگی منابع مالی و درآمدی شهرداری­‌های کشور و به‌­ویژه شهرداری تهران به درآمدهای مرتبط با مسائل شهرسازی، باعث شده تا رکود و یا رونق بازار مسکن، به‌­شدت میزان منابع و درآمدهای کسب­شدة شهرداری تهران را تحت تأثیر قرار داده و زمینه­‌ساز نوعی کژرفتاری در خصوص مدیریت منابع و مصارف گردد .

این پژوهش روش «آمیخته» را به منظور طراحی مدل تأمین منابع پایدار شهرداری با تمرکز بر درآمدها و شیوه‌­های تأمین منابع مالی کارآمد به کار گرفته است. هدف اصلی پژوهش طراحی و پیشنهاد مدلی اجرایی برای تأمین منابع پایدار در شرایط کنونی کشور است که از آن طریق منابع جدید مالی و درآمدی با کارایی بالا برای شهرداری تهران به طور خاص و سایر شهرداری­های کلان شهرهای کشور شنا­سایی گردد. در این تحقیق، مطالعات کتابخانه‌­ای و اسنادی در خصوص ادبیات موضوع انجام شد . سپس، به منظور پاسخگویی به سؤالات پژوهش و حصول هدف اصلی با خبرگان مصاحبه شده و بر پایة ا صل اشباع نظری، شاخص‌­های پایداری و امکان­‌پذیری هر منبع درآمدی یا تأمین مالی با استفاده از تحلیل تم استخراج گردیده است. در ادامه با بهره­‌گیری از روش دلفی، در خصوص شاخص­‌های اولیة پایداری و امکان­‌پذیری اطمینان حاصل و نهایی شد .

نهایتأ میزان پایداری و امکان‌پذیری کلیة منابع مالی و درآمدی احصا شد. پس از این مرحله، منابع سابق و جدید با روش‌ تاپسیس محاسبه و مدل تأمین منابع پایدار شهرداری‌ ‌با تمرکز بر درآمدها و شیوه‌های تأمین منابع مالی کارآمد ارائه ‌شد. در بخش پایانی، محقق به بررسی وضعیت منابع و مصارف شهرداری تهران در سنوات اخیر پرداخته و روند آتی منابع و مصارف را پیش‌بینی کرده است. هم­چنین، در فرایند تحقیق امکان بازنگری و اعمال اصلاحات در خصوص ارتقای پایداری و امکان‌پذیری برخی از منابع مالی و درآمدی نیز مورد بررسی قرار گرفت. در پایان، نتایج مربوط به هر بخش و پیشنهادات مستخرج از پژوهش در ارتباط با موضوع ارائه گردید.

واژه‌های کلیدی: تأمین مالی، درآمدهای پایدار، تأمین مالی پايدار، مدل، شهر تهران، شهرداری.

فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
© Copyright 2011 iranfinance.net All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :